Following completion of the fall academic term, the Morrisville State College athletic department has named 125 student-athletes to the Athletic Director Honor Roll for the fall 2017 semester.
To receive the recognition, a student-athlete must have earned a 3.30 grade point average or better (on a 4.0 scale) for the academic semester.
Below is a list of honorees.
- Natalie Diable (Morrisville) Field Hockey
- Elizabeth Leva (Hoosick Falls) Field Hockey
- Cassie Sherman (Hoosick Falls) Field Hockey
- Heather Cummings (Akron) Field Hockey
- Hayley Fonfara (Elma) Field Hockey
- Emma Gottung (Caroga Lake) Field Hockey
- Emilee Thibeau (Salem) Field Hockey
- Shelby Villnave (Morrisville) Field Hockey
- Nikola Cejic (Johnson City) Football
- Parrish Durham (Poughkeepsie) Football
- Gregory Elliott (Hubbardsville) Football
- Jose Garcia (New York) Football
- Robert Heitzmann (Oriskany) Football
- Zachary Hutchinson (Tioga Center) Football
- Brennan Pelkey (Beekmantown) Football
- Brian Ramirez (Bronx) Football
- Martell Robinson (Rochester) Football
- Sage Thomas (Brooklyn) Football
- Mitchell Werenczak (Mohawk) Football
- Mackenzie Zemak (Greer, S.C.) Football
- Liam Cavanaugh (Kirkville) Football
- Shalome Clarke (Valley Stream) Football
- Luke Ellis (Sevierville, Tenn.) Football
- Brendon Levac (Rodman) Football
- Jacob Lyon (Fairfield) Football
- Gage McHenry (Fulton) Football
- Owen Braun (Fulton) Cross Country
- Mason Craine (Red Creek) Cross Country
- Isaiah Evans (Cazenovia) Cross Country
- David Nortier (Sodus) Cross Country
- Zoe Bender (Chittenango) Women’s Cross Country
- Emily Cheney (Redfield) Women’s Cross Country
- Taylor Hodge (Black River) Women’s Cross Country
- Victoria Stopen (Marcellus) Women’s Cross Country
- Jesse Pflaumer (Elba) Men’s Golf
- Cody Gaines (Hoosick Falls) Men’s Soccer
- Ryan Houghtalen (Syracuse) Men’s Soccer/Golf
- Aneury Tamarez (Brooklyn) Men’s Soccer
- Nick DeVito (Averill Park) Men’s Soccer/Golf/Hockey
- Nicholas Reed (Albion) Men’s Soccer
- Daniel Sparkowski (East Meadow) Men’s Soccer
- Amelia Baratier (Liverpool) Volleyball
- Christina Grippin (Berne) Volleyball
- Lindsey Sunderlage (Kingston, Ill.) Volleyball/Western Equine
- Samantha Wolf (Liverpool) Volleyball
- Jessica Adam (Avoca) Women’s Soccer
- Johna Cusworth (Mohawk) Women’s Soccer
- Brianna DelColle (Huntington) Women’s Soccer
- Brianna Sorriento (Wynantskill) Women’s Soccer
- Michaela Fazio (Norwich) Women’s Soccer
- Mason Corliss (Katy, Tx.) Men’s Hockey
- Frederick Eberhart (Lockport) Men’s Hockey
- Jonathan Kasper (Pittsburgh, Pa.) Men’s Hockey
- Jon Lauer (Camillus) Men’s Hockey
- Layne Martin (Findlay, Ohio) Men’s Hockey/Golf
- Chad Stubbs (Pleasant Grove, Utah) Men’s Hockey/Golf
- Max Sund (Stockhom, SE) Men’s Hockey
- Ian Wood (Pittsburgh, Pa.) Men’s Hockey
- Jared Young (Pueblo West, Colo.) Men’s Hockey
- Patrick Smith Charlottetown, P.E.) Men’s Hockey
- Haley Kilmartin (Fort Plain) Women’s Basketball
- Marissa Woodard (Unadilla) Women’s Basketball
- Anna Raymond (Owego) Women’s Basketball
- Miranda Wright (Smyrna) Women’s Basketball
- Holly Gamlen (Cazenovia) Softball
- Amanda Labe (Friedensburg, Pa.) Softball
- Jesse Davis (Franklin) Softball
- Leah Gamlen (Cazenovia) Softball
- Bradley Biggs (Tully) Men’s Lacrosse
- Brendan Boles (Goshen) Men’s Lacrosse
- Christopher Dovi (Cortland) Men’s Lacrosse
- Nicholas Geswaldo (Lafayette) Men’s Lacrosse
- Joseph Piedigrossi (Cortland) Men’s Lacrosse
- Daniel Sherlock (Tully) Men’s Lacrosse
- Celia Abbott (Shortsville) Women’s Lacrosse
- Kennedy Cox (Blythe, Calif.) Women’s Lacrosse
- Janet Hanehan (Saratoga Springs) Women’s Lacrosse
- Maria deWilde (Caistorville, Ont.) Women’s Hockey
- Maddison Devlin (Campbell River, B.C.) Women’s Hockey
- Taylor Finnie (Kamloops, B.C.) Women’s Hockey
- Kimberly Hughes (Lloydminster, AB) Women’s Hockey
- Megan Kirk (Breezy Point) Women’s Hockey
- Ciara Lark (Mildmay, Ont.) Women’s Hockey
- Jessica Ujcik (Munich, Germany) Women’s Hockey
- Danielle Bunting (Thornville, Ohio) Women’s Hockey
- Mackenzie Lombardi (Hamilton, Ont.) Women’s Hockey
- Benjamin Callahan (Methuen, Mass.) Hunt Seat
- Jenna Doktor (Corfu) Hunt Seat
- Kaylee Eberle (Holbrook) Hunt Seat
- Sydne Emerson (Littleton, N.H.) Hunt Seat
- Hanna Guindon (Wellsboro, Pa.) Hunt Seat
- Christine Kevan (Clifton Park) Hunt Seat/Western Equine
- Phoebe Leger (New Paltz) Hunt Seat
- Ashly Marshall (Moravia) Hunt Seat
- Abby McDonough (Kingston) Hunt Seat
- Rachel Roland (Hopewell Junction) Hunt Seat
- Sarah Simmons East Northport) Hunt Seat
- Alexis Stasinos (Peabody, Mass.) Hunt Seat
- Katherine Baldwin (Southington, Conn.) Western Equine
- Katelyn Bonarrigo (Raynham, Mass.) Western Equine
- Grace Book (Bliss) Western Equine
- Danielle Cammarano (Fairhaven) Western Equine
- Mikaela Cormier (Belchertown, Mass.) Western Equine
- Michele Foland (Hudson, Mass.) Western Equine
- Austin Graham (Montrose, Pa.) Western Equine
- Sienna Gussler (Carlisle, Pa.) Western Equine
- Zoie Haught (Springville) Western Equine
- Mikayla Huestis (Felts Mills) Western Equine
- Lea Inhaber-Courchesne (Westborough, Mass.) Western Equine
- Jeffrey Kellish (Manlius) Western Equine
- Ashley Newcomb (Syracuse) Western Equine
- Samantha Rogers (Oakdale, Conn.) Western Equine
- Elyse Scott (Averill Park) Western Equine
- Lindsey Stransky (Poughkeepsie) Western Equine
- Melanie Walters (Kennedy) Western Equine